Průvodce přístavem Barcelona
Co dělat v Barceloně?
Vzhledem k velikosti města se zde nemáte šanci nudit - stavby architekta Antonia Gaudího představují unikát ve světovém stavitelství, patří sem například nejznámější památka Barcelony, katedrála Sagrada Família, dále domy Casa Batlló a Casa Mila, známý Park Güell nebo Palau Güell. Právě poslední dvě zmíněné památky byly pojmenovány po bohatém mecenáši, který jejich výstavbu sponzoroval.
Poněkud novější je mrakodrap Torre Glòries připomínající kulku z betonu a skla, který je vysoký 144 metrů a který se nachází nedaleko stejnojmenného náměstí Pl. Glòries. Podobu stavby navrhl architekt Jean Nouvel, přičemž to, co je na ní nejzajímavější, uvidíte v noci - povrch je osvětlený 4500 světly, které jsou součástí fasády a které ovládá počítač. Během chvilky pobíhají po mrakodrapu dechberoucí obrazce, o nichž jen těžko odtrhnete svůj zrak.
V Barceloně je hned několik muzeí - Muzeum katalánské historie, námořnické Museu Marítim, Mořské akvárium, Muzeum Pabla Picassa, Muzeum historie města, Národní muzeum katalánského umění a jiné. Do mnohých z nich je v určité dny v měsíci vstup zdarma, většinou se jedná o neděli (tento den je považován za čas odpočinku, proto jsou téměř všechny obchody zavřené).
Pokud jste vyčerpaní pobíháním po památkách, můžete doplnit energii u moře na jedné z pláží, které jsou na začátku sezóny uměle doplňovány. Důvodem je zimní bouře, která pravidelně odnáší tuny písku. Máte-li zájem spíše o pláž mimo město, nasedněte do vlaku směrem na Costa Brava.
Jaká je doprava v Barceloně?
Barcelona je poměrně velké město - ačkoli se mezi mnoha památkami můžete pohybovat pěšky, nejpohodlnější je jednoznačně metro. Využití městské hromadné dopravy je cenově dostupné - jen pro představu, jednorázové jízdenky (platí na metro, autobus, lanovku) stojí něco málo přes dvě Euro. Integrovaný tarifní systém zahrnuje nejen samotné druhé nějvětší španělské město, ale i ta v jeho okolí (tzn. celkem 296 městeček).