Skotsko

Jak rezervovat trajekt ze Skotska do Orknejské ostrovy

V současnosti existuje jen jedna trasa mezi Skotsko a Orknejské ostrovy provozována 1 trajektová společnost – Pentland Ferries Gills Bay do St Margaret's Hope provozuje trajekt týdně s dobou plavby přibližně 1 hodina.

I když jsme věnovali velkou pozornost tomu, aby informace na této stránce byly správné, frekvence a doba plavby na všech trasách se mohou někdy lišit. Takže vám doporučujeme, abyste si vyžádali informaci o aktuální dostupnosti na plavbu ze Skotska do Orknejské ostrovy mezi přístavy Gills Bay a St Margaret's Hope.

Mapa trajektové trasy Skotsko - Orknejské ostrovy

Klikněte zde pro zobrazení mapy

Trajekty z Skotsko do Orknejské ostrovy

O Skotsko:

Skotsko je nejsevernější ze čtyř zemí, které tvoří Spojené království Velké Británie a Severního Irska, pozemní hranice s Anglií je dlouhá téměř 100 km, od Severního Irska je Skotsko odděleno Severním průlivem a Irským mořem.

Co dělat ve Skotsku?
Pokud jste milovníci historie, obzvláště potom obdivovatelé hradů a zámků, musíte tuto zemi přímo milovat, a to díky jejich četnosti. Najdete tady totiž kolem tří tisíc hradů a zámků. Mezi ty nejatraktivnější potom patří Edinburský hrad, hrad Stirling, Eilean Donan, Urquhart, hrad Stalker.

Pokud váháte, kde začít, rozhodně doporučujeme hlavní město Edinburgh. Kromě zmíněného hradu, který se nachází na skále sopečného původu, zde najdete také památku z 12. století (kaple Sv. Margaret), palác Holyrood Palace, trh Grassmarket, budovu parlamentu nebo některý z kostelů - například kostel Tron Kirk, kostel Greyfriars Kirk. Uprostřed města je navíc vyhaslá sopka Arthur's seat, z níž je krásný výhled na celé město. Nejen Edinburgh, ale i moderní metropole Glasgow stojí za návštěvu.

Skotské nejznámější jezero se jmenuje Loch Ness a proslavila ho místní lochneská příšera. Další jezera, jejichž okolí je krásné, se jmenují například Loch Katrine, Loch Awe, Loch Lochy, Loch Ericht. Kromě jezer se ve Skotsku také nachází nejvyšší hora celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, kterou je Ben Nevis a kterou se každoročně pokouší zdolat mnoho turistů.

Jak se nejlépe dostat do Skotska?
Mezi nejžádanější provozovatele trajektové dopravy na trase do Skotska patří P&O Irish Sea, Stena Line, Pentland Ferries, Northlink Ferries. Vyplouvá se hned několikrát v týdnu, přičemž čas strávený na trajektu závisí od místa vyplutí.

Kdy je nejvhodnější rezervovat si místo na trajekt do Skotska?
Skotsko je krásné v kterémkoli ročním období, za hlavní sezónu se však považují měsíce od dubna do září, kdy se ceny ubytování pohybují na svém maximu. Léta i zimy jsou zde mírné. Pokud však plánujete cestu v zimě, je více než vhodné prověřit dopravu, obzvláště v severní části země. Spoje jsou v určitých oblastech velmi omezeny nebo dokonce zcela zrušeny.

O Orknejské ostrovy:

Ostrovy Orkneje jsou skupinou asi 70 ostrovů, z nichž asi 20 jsou obydlené a nachází se 10 km od severovýchodní špičky skotské pevniny.
Největší ostrov, známý jako "pevnina", je domovem pro většinu populace ostrovů, ale hlavní severní ostrovy Shapinsay, Gairsay, Stronsay, Wyre, Rousay, Egilsay, Eday, Sanday, Westray, Papa Westray a North Ronaldsay a jižní ostrovy Graemsay, Hoy South Walls, Burray, Flotta a South Ronaldsay jsou také obytné, stejně jako několik dalších malých ostrovů, které také mají trvalé nebo sezónní obyvatele.
Ostrovy Orkneje jsou většinou nízko položené, s šikmou krajinou zelených polí, vřesovištěm a rašelinnými jezery.